Realizace 2016.
Cíl udržitelného rozvoje:
Kvalitní vzdělání
Rovnost mužů a žen
Udržitelná města a obce
Život na souši
Partnerství ke splnění cílů
Věk žáků od 6 do 15 let.
Škola
Základní škola a Mateřská škola Zbyslavice
Hlavní 103, Zbyslavice
742 83 Klimkovice
Typ školy
Základní škola neúplná
Velikost školy
21 - 80 žáků
Velikost obce
501 - 1 000 obyvatel
Anotace
Nápad vytvořit Naučnou stezku s pro nejmenší vznikl na základě reakce našich žáků. Uvědomili si, že děti předškolního věku neumí ještě číst a chtěli jim také nějakým způsobem zpřístupnit informace o místní fauně a flóře, která se nachází u zdejších rybníků, jejichž součástí je Naučná stezka Dolní louky vybudovaná v letošním roce. Toto místo je velmi často navštěvováno nejen dospělými, seniory, ale také dětmi. Všichni zde rádi tráví čas a setkávají se u různých příležitostí. I to byl jeden z důvodů, proč interaktivní prvky pro děti předškolního věku umístit právě zde.
Žáci se nechali inspirovat výlety s rodiči, kde se již podobné prvky nachází. Prvním krokem, který vedl k vytýčenému cíli, bylo vytvoření 3D maket z lepenky. Na ně následně namalovali zástupce rostlin, stromů, plodů a živočichů, o kterých rozhodli, že jsou typické pro přírodu kolem rybníků. Poté předali své makety paní starostce a zastupitelům, kteří rozhodli o jejich vytvoření. Návrhy předali místnímu stolaři, který interaktivní prvky podle nich zrealizoval.
Do tohoto projektu se zapojili všichni žáci ZŠ Zbyslavice a jejich učitelé. Spolupracovali ve věkově různých skupinách, naučili se brát ohled na mladší spolužáky, dokázali projevit vlastní názor a společnými silami nakonec vyhledat kompromis a vybrat několik nejvhodnějších možností z jimi uváděných návrhů.
Při slavnostním otevření této stezky se zapojili rodiče žáků tím, že připravili pro hosty malé občerstvení. Stezka bude zcela jistě oblíbenou atrakcí a zpestřením nejen pro děti, ale i pro mnohé ze starších návštěvníků zbyslavických rybníků.
Cíl projektu
Jako cíl si žáci spolu s pedagogy stanovili vytvořit interaktivní prvky obrazové povahy, kde by se nejen děti předškolního věku seznámily s živočichy a rostlinami, ale také si procvičili svou motoriku formou posouvání nebo otáčení konkrétních obrázků.
Hlavní aktivity
Nejprve žáci diskutovali a malovali jednotlivé prvky v rámci hodiny výtvarné výchovy. V hodině ICT vyhledávali další možné návrhy prvků. V rámci pracovní výchovy modelovali makety vybraných prvků. Pracovali ve věkově smíšených skupinách. Nakonec své výsledky prezentovali paní starostce, obecnímu pracovníku a stolaři, kteří se spolu podíleli na výrobě prvků. Při slavnostním otevření pro rodiče, občany a širokou veřejnost prezentovali nově vzniklé prvky svými ilustracemi, maketami a informacemi na letáčcích.
V EKO kroužku a taky v rámci hodiny pracovní výchovy se žáci zabývali výrobou dílů do torza hmyzího hotelu. Nejprve navrhli, z čeho by prvky mohly být vyrobeny a pak nosili materiál ze svých domovů, jak již bylo uvedeno výše.
Při slavnostním otevírání pomohli absolventi školy, převlečení za pohádkové bytosti. Provázeli děti nejprve stezkou pro nejmenší a následně prošli noční školou, sklepem, zahradou. V závěru stezky čekal rodiče i děti teplý čaj a bábovka.
Výstupy
Ve spolupráci s Obcí Zbyslavice, místními podnikateli a sdružením rodičů Sluníčko vzniklo 5 interaktivních prvků a 1 hmyzí hotel, umístěných v zátiší u rybníků.