Výsadba keřů rybízu, malin a ostružin na školním pozemku

Realizace 2016.

Cíl udržitelného rozvoje: Zdraví a kvalitní životZdraví a kvalitní životKvalitní vzděláníKvalitní vzděláníPitná voda, kanalizacePitná voda, kanalizaceDostupné a čisté energieDostupné a čisté energiePrůmysl, inovace a infrastrukturaPrůmysl, inovace a infrastrukturaKlimatická opatřeníKlimatická opatření

Věk žáků od 15 do 6 let.

Škola

Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, Pardubice

Komenského 432,
530 03 Pardubice

Typ školy
Jiné
Velikost školy
81 - 150 žáků
Velikost obce
10 001 - 100 000 obyvatel
Kraj
Pardubický

Anotace

V návaznosti na odborné zaměření výuky jsme projekt zaměřili na využití školní zahrady, na které se doposud udržovala pouze travnatá plocha, a je na ni umístěno včelstvo. Proto jsme zde vysadili keře rybízu, malin, ostružin, angreštu a josty, abychom mohli pěstovat ovoce a dále ho zpracovávat. Zároveň budou kvetoucí dřeviny poskytovat pastvu pro včely. V rámci projektu se 23 žáků Praktické školy dvouleté účastnilo nákupu dřevin, nářadí a ostatního materiálu, na které se nejprve teoreticky v rámci vyučování připravili podle vytvořených pracovních listů. Následnou výsadbou dřevin uskutečnili žáci s rodiči a pedagogickými pracovníky při „Netradiční rodičovské schůzce“.

Cíl projektu

Cílem bylo využití školní zahrady, k pěstování ovocných dřevin a jejich využití v rámci odborného zaměření výuky, zejména náplň odborného předmětu Práce na zahradě a zpracování ovoce v rámci odborného předmětu Příprava pokrmů. Zároveň budou kvetoucí dřeviny budou poskytovat pastvu pro školní včelstvo.

Hlavní aktivity

První část projektu proběhla úspěšně, dřeviny jsou zasazeny a žáci o ně v rámci odborného předmětu pečují. Další postupy jsou plánovány na letní období po úrodě a sklizni.

Výstupy

- Upravená školní zahrada a zasazení ovocných keřů

- Teoretické pracovní listy pro žáky, určené k osvojení postupů pěstování plodin apod.

- Dalším plánovaným výstupem bude zpracování plodin – výroba marmelád s možností využití dalšího zpracování v teplé kuchyni.

Kontakt

SEVER, suz@ekologickavychova.cz, 734 310 966

Značka spisu ochranné známky programu ŠUŽ: O-460652

Stránky byly realizovány díky projektu "Stabilizace a rozvoj sítě národního programu Škola pro udržitelný život"

Facebook

Stránky vytvořila TAH reklamní agentura www.tah.cz