Realizace 2016.
Cíl udržitelného rozvoje:
Zdraví a kvalitní život
Kvalitní vzdělání
Pitná voda, kanalizace
Dostupné a čisté energie
Klimatická opatření
Věk žáků od 6 do 15 let.
Škola
Základní škola Antonína Sochora Duchcov
Teplická 793/13
419 01 Duchcov
Typ školy
Základní škola úplná
Velikost školy
151 - 400 žáků
Velikost obce
501 - 1 000 obyvatel
Anotace
Během realizace projektu bylo na školní zahradě vytvořeno praktické stanoviště pro přiblížení ekosystému rybník – zahradní rybníček s různými druhy vodních rostlin a rybami, doplněný o vitrínku s nástěnnou tabulí dokumentující postup realizace a mapující rostliny a živočichy zde žijící. Součástí projektu bylo také vybudování pítek pro ptactvo, které budou sloužit nejen k osvěžení ptákům, kteří na školní zahradě žijí a hnízdí, ale také k jejich pozorování návštěvníky zahrady. To vše vzniklo díky spolupráci žáků, dodavatelských firem, rodičů, zaměstnanců školy, ale i obyvatel města Duchcova či okolí, kteří přispěli nejen svou prací, ale také materiálními dary. Důležitým úkolem při realizaci projektu bylo naučit žáky spolupracovat, myslet na přírodu a také na svou budoucnost v ní.
Cíl projektu
Cílem projektu bylo vybudovat stanoviště nejen pro praktickou činnost žáků školy a ostatních školských zařízení, ale i veřejnosti, které by návštěvníkům přiblížilo důležitost vody pro člověka i okolní přírodu.
Hlavní aktivity
- Do bylinkové zahrádky na zahradě školy byla doplněna zemina, kůra a nové bylinky, všechny bylinky byly navíc pohnojeny.
- Vedle bylinkové zahrádky byla vybudována stříška a do ní instalována informační tabule s přehledem pěstovaných bylin a jejich využitím.
- Stávající byliny byly sklizeny, nasušeny a zabaleny do vlastnoručně nazdobených pytlíčků. Sklizena byla také semínka některých stávajících bylin, která budou využita v jarních měsících k výměně semen v rámci Semínkovny.
- Pytlíčky s bylinkami byly předány místním seniorům.
Veškeré aktivity v rámci projektu realizovali žáci školy ve spolupráci s vyučujícími, správními zaměstnanci školy a některými rodiči. Partnerské firmy se podílely na výběru a dodávce materiálu, firma Bon-art zajistila výrobu informační tabule, kterou následně žáci nainstalovali do připravené stříšky.
Výstupy
- Doplněné byliny, zemina, kůra a hnojivo na stávající stanoviště Ekostezky – bylinkovou zahrádku
- Vyrobená dřevěná konstrukce se stříškou pro umístění informační tabule
- Vyrobená a nainstalovaná informační tabule
- Nasušené a nazdobené pytlíčky s bylinkami
- Realizované setkání s místními seniory
- Nasbíraná semínka pro výměnu semen s veřejností v rámci Semínkovny