Kocbeřské mravenčení

Realizace 2016.

Cíl udržitelného rozvoje: Pitná voda, kanalizacePitná voda, kanalizacePrůmysl, inovace a infrastrukturaPrůmysl, inovace a infrastrukturaMír, spravedlnost a silné instituceMír, spravedlnost a silné instituce

Věk žáků od 6 do 11 let.

Škola

Základní škola a Mateřská škola Kocbeře

Kocbeře 126
544 64

Typ školy
Základní škola neúplná
Velikost školy
21 - 80 žáků
Velikost obce
Do 500 obyvatel
Kraj
Královéhradecký

Anotace

Realizací projektu Kocbeřské mravenčení jsme chtěli zpopularizovat zdejší přírodní zajímavost – velké kolonie mravenců s více než metrovými mraveništi a upozornit na jejich ochranu a zároveň tím vylepšit prostředí autobusové zastávky nedaleko školy z hlediska užitnosti i estetiky.

Cíl projektu

1. Zpopularizovat zdejší přírodní zajímavost – velké kolonie mravenců s více než metrovými mraveništi a upozornit na jejich ochranu – zabývat se se žáky touto tematikou ve vešech předmětech

 2. Umístit lavičku s touto tematikou na autobusové zastávce nedaleko školy při cestě k mraveništím

3. Obohatit tímto prvkem plánovanou „revitalizaci“ naučné stezky z roku 2006

4. Zabavit nudící se děti na autobusových zastávkách

5. Vytvořit případné další herní prvky s touto tematikou

Hlavní aktivity

Během jara jsme realizovali několik terénních exkurzí k mraveništím, jednu s lektorkou KRNAPu, abychom žáky zasvětily do problému. Doplňkově jsme se naučili tři písničky o mravencích, četli knihu Ondřeje Sekory Ferda Mravenec a zhlédli některé epizody ve filmu.

S externím lektorem žáci vymýšleli mravenčí příběhy a následně je výtvarně ztvárnili – někteří kreslili klasický komiks, jiní modelovali a fotili jednotlivé obrazy děje. Následně je potom doplnili dialogy nebo textem. Pro další část vyhledávali a sestavovali do naučných tabulí odborné informace a zajímavosti. Žáci pracovali ve věkově smíšených skupinách od 1.do 5.ročníku. Starší žáci následně v IT programu doplňovali text. Závěrečné práce dokončil pan Pýcha grafička, která upravovala žáky nakreslená bludiště pro tisk. Polepy a umístění zajišťuje obec.

Mravenčí lavičku vyřezal profesionální řezbář. Umístěni zajistil autem s rukou místní podnikatel, jiný poskytl oblázky a další zajistil terénní úpravy. Obec vše z části financovala. Otec našich žáků sponzorsky poskytl dřevo a další vyřezal mravenčí prolézačku na plácku, kudy se chodí k mraveništím.

Výstupy

1.) Ve čtyřech  prázdných „reklamních plochách“ autobusových zastávek jsou příběhy, které děti vymýšlely a výtvarně ztvárnily. V druhé části plochy jsou žáky vyhledané odborné informace o životě mravenců.

2.) Na zastávce je umístěna vyřezávaná „mravenčí lavička“ a terén je upraven oblázky – zajistil zřizovatel a sponzorská firma. Na zadní stěně zastávky jsou mravenčí bludiště a počítadlo, aby se čekající děti zabavily

3.) Na plácku u hřbitova je mravenčí průlezka – dřevo darovala jedna rodina, další otec a dědeček vyřezali.

Kontakt

SEVER, suz@ekologickavychova.cz, 734 310 966

Značka spisu ochranné známky programu ŠUŽ: O-460652

Stránky byly realizovány díky projektu "Stabilizace a rozvoj sítě národního programu Škola pro udržitelný život"

Facebook

Stránky vytvořila TAH reklamní agentura www.tah.cz