K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.
Jičínská 486
742 58 Příbor, okres Nový Jičín
Ve svém projektu žáci sedmého ročníku nejprve zkoumali okolí své školy z hlediska možných dopadů klimatické změny. Následně opatřili na školní zahradu několik adaptačních opatření. Výsledky svého výzkumu a práce poté prezentovali široké veřejnosti během osvětové akce.
V tomto projektu si žáci dali za cíl navrhnout a uskutečnit úpravy školního dvora tak, aby dosáhli jeho ochlazení, oživení a zkrášlení.
Dne 31.5.2023 se na školním dvoře základní školy Příbor, Jičínská konala akce s názvem COOL DVOOR. Skupinka 12 mladých lidí ze třídy VII.A během ní veřejnosti prezentovala výsledky své práce, zkoumání a přemýšlení týkající se změn klimatu. Žáci si dali za cíl navrhnout a uskutečnit úpravy školního dvora tak, aby dosáhli jeho ochlazení, oživení a zkrášlení.
Návštěvníci si měli možnost projít devět stanovišť, na kterých se mohli seznámit s konkrétními nápady, které mají takovýto efekt a představují příklady dobré praxe. Jednalo se například o instalaci kontejneru na dešťovou vodu pro zalévání rostlin, výrobu a osázení devíti vertikálních záhonů ze starých europalet (do které se zapojilo devět tříd naší školy), výsadbu pěti ovocných a okrasných stromů a dvou hlav vinné révy nebo vybudování dvou hmyzích hotelů, ještěrkoviště a instalace sedací lavičky. Součástí akce byla i hudební a taneční vystoupení žáků, cvičení agility s pejsky nebo sportovní hry a aktivity. Děti také vyrobily a nabízely návštěvníkům domácí limonádu.
V rámci projektu bylo na školní zahradě realizováno několik adaptačních opatření, které vedli k ochlazení místa a k podpoře biodiverzity. Součástí projektu byla také osvětová akce Cool Dvoor, na které žáci prezentovali výsledky své práce.
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
Jednou měsíčně Vám budeme e-mailem zasílat zajímavé postřehy, doporučení, tipy a inspiraci k tématu místně zakotveného učení. Konkrétně se jedná například o doporučení na nově vzniklé publikace, semináře, na které se můžete přihlásit, možnosti zapojení do projektů, naše nové newslettery, a další.
Je škola, která aktivně mění své okolí, pomáhá žákům vytvářet si vztah k místu, dává žákům slovo, připravuje je na skutečný život, je otevřená komunitě a mění svět k lepšímu.