K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.
387 52 Cehnice, okres Strakonice
Na základě mapování v obci se rozhodli žáci zapojení do projektu věnovat osvětě. Ve spolupráci se školou a obcí se jim podařilo převést odborné informace o mitigačních a adaptačních opatření do příběhů. Vznikla tak unikátní, naučná klimatická stezka.
Po prozkoumání okolí a zjištění, že vesnice má spoustu klimatických opatření o kterých děti málo ví a některé vůbec, se žáci rozhodli ostatní s těmito opatřeními seznámit a vysvětlit jejich význam.
Žáci zmapovali opatření a zjistili, že je v obci sedm významných opatření ( poldr, retenční nádrž, ČOV, rybníky, sběrná důr, Reuse centrum, přírodní zahrada, protipovodňové bariéry).Vznikla klimatická stezka, kdy na místech těchto opatření byl zabetonován zkosený kůl, na kterém je umístěný šťítek s QR kódem, po jehož načtení se objeví stránka na webu školu, kde jsou informace o tomto místě, zasazené do příběhu, kdy po těchto místech provází žabka Cehnického panoše (znak a symbol Cehnic) a vypráví mu dětskou formou, jak se místo změnilo a k čemu slouží. Text jsme se snažili udělat srozumitelný pro děti, neboť smysl byl vylákat rodiče s dětmi a přiblížit jim místo poutavě, ale i zároveň poučně. Dále je pod odkazem mapka dalších stanovišť a jsou zde vždy fotky místa před a po. Výsledek, tj stezku žáci představili nejen zastupitelům a žákům ve škole, ale o celém průběhu projektu a vytvoření stezce měli možnost povyprávět i komisi Vesnice roku, která v červnu vesnicí při hodnocení navštívila.
Žáci se naučili lépe plánovat svoji práci, spolupracovat, domlouvat se a dodržovat předem domluvené činnosti. Posunuli se rozhodně ve svých znalostech z oboru klimatu, posílili své komunikační a prezentační schopnosti, jak před spolužáky, tak před dospělými. Spolupracovali se zastupitelstvem obce a hlavně paní starostkou. Vznikla naučná klimatická stezka. Příští rok máme v plánu doplnit stezku o otázky a celou ji povýšit a zveřejnit jako kešku, kdy se na jednotlivá místa přiláká mnohem více i cizích návštěvníkům.
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
Jednou měsíčně Vám budeme e-mailem zasílat zajímavé postřehy, doporučení, tipy a inspiraci k tématu místně zakotveného učení. Konkrétně se jedná například o doporučení na nově vzniklé publikace, semináře, na které se můžete přihlásit, možnosti zapojení do projektů, naše nové newslettery, a další.
Je škola, která aktivně mění své okolí, pomáhá žákům vytvářet si vztah k místu, dává žákům slovo, připravuje je na skutečný život, je otevřená komunitě a mění svět k lepšímu.