K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Omezení automobilové dopravy

ŠKOLA

Základní škola Jičín

Železnická 460, Holínské Předměstí
506 01 Jičín, okres Jičín

Typ školy: Základní škola
Velikost školy: 700 žáků
Velikost obce: 16 230 obyvatel
Kraj: Královehradecký

ANOTACE

Projekt žáků 6. ročníku se zabýval zejména nebezpečnou dopravní situací, která trápí mnohé školy v České republice. Kromě řešení tohoto problému se žáci zaměřili také na celkové zvelebení bezprostředního okolí své školy.

CÍL PROJEKTU

Projekt si kladl za cíl omezit automobilovou dopravu před školou a zajistit tak bezpečné prostředí pro žáky.

HLAVNÍ AKTIVITY

Žáci se zaměřili především na prostředí své školy, hledali nebezpečná místa a zvažovali možnosti jejich nápravy. Nejvíce žáky trápila nelehká dopravní situace před vyučováním v ulici před školou. Žáci informovali o výsledcích měření množství automobilů, které před školou vysadí děti, nejen vedení školy ale také vedení města. Čísla, která žáci v rámci svého výzkumu zjistili,  považuje vedení města za alarmující. Po schůzce i se zástupci kraje se škola zapojila do projektu Evropský týden mobility a do projektu Školní ulice. Žáci kladně hodnotili, že mohou nahlas říkat svůj názor, přinášet nápady a že jim ostatní naslouchají. Přesvědčili se, že zvládnou přednášet i před větším množstvím lidí – dětí i dospělých, že jejich pozorování a výsledky ovlivňují dění jak v okolí školy, tak i ve městě a jejich práce není zbytečná.

Žáci v rámci projektu také oslovili rodiče žáků celé školy, a ptali se, zda by někteří nemohli věnovat dřevo na opravu laviček či výrobu ptačích budek. Na tuto výzvu reagovali rodiče, lavičky opravili (i když žáci chtěli sami) a dodali zhruba třicet polotovarů ptačích budek, které děti v rámci Zahradní slavnosti školy složily a vymalovali. Jejich instalace proběhla v rámci Evropského týdne mobility, kdy byla po dobu jednoho týdne ulice před školou uzavřena a před školou probíhal doprovodný program.

VÝSTUPY

V průběhu projektu žáci za pomocí rodičů zrealizovali opravu laviček v okolí školy, mapovali dopravní situaci před školou a prostřednictvím spolupráce s vedením školy a města zapojili školu do dvou projektů zaměřených na omezení dopravy před školní budovou. Žáci také rozmístili zhruba třicet ptačích budek.
 
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
 

FOTOGALERIE

DALŠÍ PROJEKTY

Jaké dopady na klima má naše oblečení? Na téma fast fashion a její dopady na změnu klimatu a lidská práva se zaměřili žáci ze základní školy v Novém Bydžově.
Adaptační opatření realizované na školním dvoře v průběhu projektu prezentovali žáci ze základní školy v Jičíně široké veřejnosti v během osvětové akce.
Školní jezírko zlepší mikroklima místa a zároveň podpoří jeho biodiverzitu. To si uvědomili i žáci základní školy v Náchodě a do realizace vlastního jezírka se v rámci projektu pustili.
Výsadbou třiceti listnatých stromů podpořili žáci a žákyně ze základní školy v Malči svou obec v její práci na ochraně klimatu.
Jakým způsobem může každý člověk přispět k ochraně klimatu, informovali v rámci svého osvětového projektu žáci střední školy v Havířově - Prostřední Suché.