K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.
Železnická 460, Holínské Předměstí
506 01 Jičín, okres Jičín
Projekt žáků 6. ročníku se zabýval zejména nebezpečnou dopravní situací, která trápí mnohé školy v České republice. Kromě řešení tohoto problému se žáci zaměřili také na celkové zvelebení bezprostředního okolí své školy.
Projekt si kladl za cíl omezit automobilovou dopravu před školou a zajistit tak bezpečné prostředí pro žáky.
Žáci se zaměřili především na prostředí své školy, hledali nebezpečná místa a zvažovali možnosti jejich nápravy. Nejvíce žáky trápila nelehká dopravní situace před vyučováním v ulici před školou. Žáci informovali o výsledcích měření množství automobilů, které před školou vysadí děti, nejen vedení školy ale také vedení města. Čísla, která žáci v rámci svého výzkumu zjistili, považuje vedení města za alarmující. Po schůzce i se zástupci kraje se škola zapojila do projektu Evropský týden mobility a do projektu Školní ulice. Žáci kladně hodnotili, že mohou nahlas říkat svůj názor, přinášet nápady a že jim ostatní naslouchají. Přesvědčili se, že zvládnou přednášet i před větším množstvím lidí – dětí i dospělých, že jejich pozorování a výsledky ovlivňují dění jak v okolí školy, tak i ve městě a jejich práce není zbytečná.
Žáci v rámci projektu také oslovili rodiče žáků celé školy, a ptali se, zda by někteří nemohli věnovat dřevo na opravu laviček či výrobu ptačích budek. Na tuto výzvu reagovali rodiče, lavičky opravili (i když žáci chtěli sami) a dodali zhruba třicet polotovarů ptačích budek, které děti v rámci Zahradní slavnosti školy složily a vymalovali. Jejich instalace proběhla v rámci Evropského týdne mobility, kdy byla po dobu jednoho týdne ulice před školou uzavřena a před školou probíhal doprovodný program.
V průběhu projektu žáci za pomocí rodičů zrealizovali opravu laviček v okolí školy, mapovali dopravní situaci před školou a prostřednictvím spolupráce s vedením školy a města zapojili školu do dvou projektů zaměřených na omezení dopravy před školní budovou. Žáci také rozmístili zhruba třicet ptačích budek.
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
Jednou měsíčně Vám budeme e-mailem zasílat zajímavé postřehy, doporučení, tipy a inspiraci k tématu místně zakotveného učení. Konkrétně se jedná například o doporučení na nově vzniklé publikace, semináře, na které se můžete přihlásit, možnosti zapojení do projektů, naše nové newslettery, a další.
Je škola, která aktivně mění své okolí, pomáhá žákům vytvářet si vztah k místu, dává žákům slovo, připravuje je na skutečný život, je otevřená komunitě a mění svět k lepšímu.