K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Den bez aut, Mňamka týdne, Výukové materiály ke třídění odpadů pro 1. stupeň

ŠKOLA

ZŠ Eduarda Nápravníka Býšť, Býšť 72

533 22, okres Pardubice

Velikost obce – 1 549 obyvatel

Kraj – Pardubický

Web – https://www.byst.cz/zakladni-skola/zakladni-skola-2/

ANOTACE

Žáci 6.B ZŠ Eduarda Nápravníka v Býšti se zúčastnili ročního projektu Mladí pro klima  ve školním roce 2021/2022. Poznali okolí školy všemi smysly. Přemýšleli, co je to klimatická změna. Strávili prima tři dny v Horním Maršově. Vytvořili klima mapu a místní akční plán obce. Realizovali několik opatření: pítka pro ptáky, tři Dny bez aut, Mňamka týden ve školní jídelně, aby se omezilo plýtvání potravinami, učení třídění odpadů dětí ve družině, trh přebytků rostlin. Naučili se prezentovat a obhájit svoji práci před veřejností. Zjistili, že každý může udělat něco pro přírodu.

CÍL PROJEKTU

Tento projekt je žákovský. Hlavní roli hrají žáci, ne učitelé. Učitelé jsou pouze průvodci. Žáci jsou vedeni k odpovědnosti za projekt. Musí si rozdělit úkoly, promyslet, co všechno je potřeba udělat, domluvit termíny, prezentovat svou práci před ostatními.

HLAVNÍ AKTIVITY

Žáci si nastavili pravidla spolupráce a komunikace ve třídě.​​ Popsali své silné stránky. ​

Poznali okolí školy všemi smysly. Např. na školní zahradě vnímali různé zvuky okolí, míchali voňavý koktejl z přírodnin, zkoumali okolí hmatem, dívali se na svět pomocí zrcátek, zaznamenali detaily školní zahrady mobilními telefony. ​​Přemýšleli, co je to klimatická změna, jak vzniká, jaké má dopady na přírodu a lidi.​​ Zjistili, jaké důsledky může klimatická změna mít na ČR.​ V únoru strávili prima tři dny v Horním Maršově.​ Poznali příklady adaptačních a mitigačních opatření.​​ Vytvořili klima mapu Býště a místní akční plán.​ 4. dubna uspořádali setkání s paní starostkou, paní ředitelkou, rodiči a prarodiči, aby jim představili projekt Mladí pro klima​.​ 7. dubna někteří žáci jeli představit náš projekt ostatním školám do Hradce Králové. ​Rozhodovali se, která opatření jsou schopni realizovat. Vytvořili si úkolníček k jednotlivým opatřením, aby na nic nezapomněli. ​Realizovali opatření: učit děti ze školní družiny třídit odpad (1. 6.)​, v květnu a v červnu vytvořili systém hodnocení obědů a sestavili jídelníček v rámci Mňamka týdne ve školní jídelně, uspořádali třikrát Den bez aut, vytvořili keramická pítka pro ptáčky​, uspořádali trh přebytků (výpěstků)​ během zahradní slavnosti (13. 6.). 16. června prezentovali celý projekt svým rodičům, vedení školy a paní starostce během slavnostního zakončení projektu. Shrnuli, co všechno zvládli v rámci projektu a jak by mohli pokračovat. Vytvořili mapy zkušeností. 23. června se zúčastnili konference Mladí mají slovo v Praze.

VÝSTUPY

Žáci v rámci programu vytvořili:

  • myšlenkové mapy o klimatické změně
  • klima mapu a místní akční plán obce Býšť
  • opatření: výukové materiály k třídění odpadu pro 1. stupeň, hodnocení obědů a týdenní jídelníček v rámci Mňamka týdne ve školní jídelně, výpěstky rostlin (banánovník, bromelie, rajčata, pryšec, afrikán), keramická pítka pro ptáčky, tři Dny bez aut včetně soutěže o nejlepší fotku pořízené během cesty do školy

 

FOTOGALERIE

DALŠÍ PROJEKTY